FI Black 3D Blue

FAQ  •  Pretražnik  •  Članstvo  •  Korisničke grupe   •  Registracija  •  Profil  •  Privatne poruke  •  Login

NEWS:
 BAJANJA, ČAROLIJE, UROCI.... Sljedeća tema
Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu
Autor/ica Poruka
Legba

PostPostano: pon tra 20, 2009 11:55 am Citiraj i odgovori[Vrh]

Ako čovjek misli da je žrtva nečije crne magije pa bi htio da je skine sa sebe i vrati onom ko ju je poslao treba obaviti ovaj ritual iz ruske magije sa solju.Tačno u ponoć na vatru se stavi tava i u nju se lijevom rukom bace tri šake soli te se tako ostave nekih dvadeset minuta.Vatra mora biti jaka kako bi se sol popržila.Tada se kaže:

Vas 77

nahranio sam vas

napojio sam vas,

sad mi pokažite i raskažite

ko, zašto i kada je

rabu božijem n.(reći svoje ime) zlo učinio,

nije zvijer, nije riba, nije ptica

već čovjek.

Pokažite, raskažite mi kako?.

Ako sol bude jako pucketala ili pocrnila, što je znak crne magije, izađi na ulicu ili put i prebroj sa svoje desne strane 21 zvijezdu na nebu i reci:

Carica zvjezdica

vrati ovo zlo

koje mi je napravito

ni od ribe ni od ptice

već od čovjeka.

Vratite mu zlo, ja mu opraštam.

Nakon toga, do naredne ponoći važi pravilo sa se u kuću ništa ne smije unositi niti davati iz nje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice
Legba

PostPostano: pon tra 20, 2009 11:56 am Citiraj i odgovori[Vrh]

U bugarskoj magijskoj tradiciji poznat je ritual otključavanja crkvenih vrata kako bi se izlječila neka teška bolest.Bolesnik ide sam u izlazak Sunca do crkve, koja je tada zaključana, dotakne vrata rukom i kaže:

Kako se ova vrata otvaraju

kako se ova vrata zatvaraju

tako i meni da Bog otvori vrata

za zdravlje i milost

a da zatvoriš Bože vrata

za bolest i smrt.

Udalji od mene sve loše i nečisto

oživi u meni život i radost,

tijelo mi okrijepi, snagu mi vrati

sve nečisto otkloni, od zlih sila izbavi me.

Potom bolesnik tri puta poljubi mjesto na vratima blizu ključaonice i udalji se bez okretanja.O učinjenom ne smije nikom ništa kazivati.
Legba

PostPostano: uto tra 21, 2009 9:47 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Nakon što muž zaspe žena mu stavi svoj mali prst lijeve ruke na pupak i kaže: Onda kada se pupak u n.božijeg roba odveže, onda da se od mene n.(reći svoje ime) božijeg roba rastane.Isus Krist i Prečista Marija pomozite.U vijeke vijekova amin.

A da bi osigurala muževu vjernost žene obično idu na groblje da potraže grob u kojem je ukopan čovjek koji se zove kao i njen suprug.Sa tog groba uzimaju šaku zemlje i odnose je kući kako bi sa njom vračale.Prije nego što muž dođe kući žena skuha neku čorbu ili juhu u loncu preko kojeg prebaci tu šaku zemlju a onda iznad lonca kaže: Moj je sluga božiji rob n. do groba, samo mene će roba božijeg n.(reći svoje ime) zvati milom i jedinom.Nikoga neće ni čuti ni vidjeti dok god svoje tijelo osjeća.U vijeke vijekova, amin.
Legba

PostPostano: uto tra 21, 2009 9:48 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Za ovu čaroliju treba vam crni konac.U noći punog Mjeseca otiđite na groblje i potražite grob žene koja se zove kao i vi.U njen grob se zakopa konac u dijelu gdje se nalazi glava.Tom prilikom se kaže:

Na groblju je bujna trava, zelena,

tvoje tijelo leži u zemlji sirovoj,

pomozi mi n. (svoje ime reći)

prišiti ka sebi n.(njegovo ime)

odužit ću ti se.

Konac se ostavi tako zakopan dva dana a onda se pokupi i odnese kući.Sa njim se voljenoj osobi prišije dugme, obično na košulju, govoreći:

Koncem ušivam dugme za košulju

a smrt n.(njegovo ime) za n.(svoje ime).

Neka bude tako.

Kroz dva dana voljena će osoba postati vezana za vas sve do groba tojest cijeli život.
Legba

PostPostano: sri tra 22, 2009 8:20 am Citiraj i odgovori[Vrh]

Domalim prstom svoje desne ruke dodirivati hemeroide i po tri puta izgovoriti bajalicu.Iza toga pljucnuti preko svog lijevog ramena:

Na moru okean,

na otoku Bujan,

tamo stoji stari hrast

na tom hrastu sjedi ptica Era.

Poleti na najudaljenije mjesto

i ponesi ih sa mene svojoj djeci,

baci ih u brzu rijeku,

u velike planine,

u tamne šume

tamo neka leže i trunu.

Odnesi ih i ostavi tamo

za vijeke vijekova.

Amin, amin, amin.
Legba

PostPostano: sri tra 22, 2009 8:21 am Citiraj i odgovori[Vrh]

Žena na koju muž podiže ruku treba uzeti konopac kojim su bile vezane ruke mrtvacu i umočiti ga u čašu vode.Tu vodu zatim daje nasilnom mužu da je popije.Od tog dana neće više biti agresivan prema njoj
Legba

PostPostano: sri tra 22, 2009 8:22 am Citiraj i odgovori[Vrh]

U noći punog Mjeseca sa niti crnog konca treba otići na groblje i zakopati ga u grob u kojem je ukopan čovjek sa istim imenom kao i voljena osoba.Konac se ostavi zakopan tri dana a onda se pokupi.Tim se koncem voljenoj osobi ušije bar jedno dugme na odjeću koju on nosi.Dok se ušiva dugme govori se:

Na zelenoj travi suha trava raste

pelin livada gorka kao toska

suha kao doska.

Ja prišivam gorku tosku, mrtvačku dosku,

roba n. sebi, robu božijem n.(reći svoje ime).
Legba

PostPostano: čet tra 23, 2009 9:36 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Ako u kući postoji neki član familije koji se stalno svađa ili izaziva prepirke treba dok on ili ona spava iz kućnog ćilima izvući končić i njime toj osobi izmjeriti usta.Kada se usta izmjere na končiću se svežu tri čvora govoreći:

Kako sveza ove čvorove, tako svezah i tebi n. usta

da ne govoriš ništa protiv ostalih ukućana.

Končić sa vezanim čvorovima se potom stavi u jastuk svadljive osobe.
Legba

PostPostano: ned svi 10, 2009 9:36 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

U bugarskoj magijskoj tradiciji postoji mnogo načina skidanja uroka sa čovjeka.Svaka vračara zna po nekoliko metoda od kojih su neke jednostavnije a druge komplikovanije za izvesti.Da bi prognala sa djeteta ili odrasle osobe uroke vračara mora uza se imati vode sa izvora, stručak bosiljka, nož sa crnom drškom a ponekad i metlu, kamen bjelutak ili nešto treće.

Ovo je jedan od zanimljivijih načina.Uzme se posuda čiste vode.Poželjno je da posuda bude od gline sa zelenim šarama a ako nema takve onda treba na nju, kao zamjenu, nalijepiti zeleni list sa nekog cvijeta.Vračara sa mašicama uzme živi ugljen, njime prekrsti vodu i zabaje:

Pile leti po nebu,

nosi u ustima žalosnu zmiju,

od nje kapaju žuti-zeleni jadovi

i padaju po vilinskom kamenju

pa pucaju vilini kamenovi

i puknuše uroci na n.n.

Ako je urok od muška,

da mu pukne lijevo mudo,

ako je od žene

da joj pukne lijeva sisa,

ako je od djevojke

da joj pukne nevinost!.

Tri puta se prebaje i svaki put zagasi po jedan živi ugljen.Zatim se uzme nož sa crnim drškom, struk bosiljka pa umoči u posudu sa vodom i baje.To se ponovi tri puta:

Dvije zmije na tri mosta stoje,

jedna ognjena, druga vodena,

puče vodena ugasi ognjenu,

tako se ugasili uroci na n.n.

Urečeni se napije vode tri puta ali tako da svaki put pomjeri malo posudu u krug kako bi popio vode sa tri različita mjesta ivice posude, umije lice i opere ruke a preostalu vodu prolije na psa i kaže:

Kako se pseto otreslo,

tako se i ja otresao uroka.
Legba

PostPostano: ned svi 10, 2009 9:37 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Bugarske vračare u svom radu koriste mnoge rekvizite poput stručka bosiljka, kokošijeg jajeta, nogu od krtice, vodu sa izvora, kamen bjelutak, crveni konac, mašice, zelenu panicu i drugo.Također, veliku volšebnu moć pridaju bajalicama koje su prema bugarskom vjerovanju najdjelotvornije ukoliko ih vračare nauče kao djevojčice, prije početka menstrualnog ciklusa.Samo bajanje vračara drugoj otkriva pred svoju smrt.Baje se tiho, da niko ne čuje.

Vračarini darovi

U svom magijskom radu vračara se često susreće sa onostranim svijetom sa kojim mora uspostavljati prijateljske odnose kako bi uspješno obavljala svoje rituale.U tom cilju vračara se ne dvoumi ponuditi duhovima što ljepše darove a kada zatreba i laskati.

Nežit ili Nežid je demon iz slavenske mitologije koji se prema predaji useljava u čovjekovu glavu, iskrivljuje mu usta, ogluši uši, oslijepi oči.Ipak, najčešće umije ući u zube te zato čovjeka nesnosno boli glava.Smatra se da mu naziv potječe iz bogumilskih izvora.Postoji nekoliko načina bajanja od nežita.

Dok baje bijelim perom ispred bolesnikova lica vračara nežita protjeruje „u goru tililejsku“, gdje ga čeka crveno vino, bijela pogača i zlatno posuđe.U samoj bajalici se iskazuje poštovanje prema demona te mu se u skladu sa tim nude lijepi darovi kako bi se podmitio i odobrovoljio da napusti ljudsko tijelo.

Slično ponašanje vračara ukazuje i samodivama (vile) u onim situacija kada želi od njih dobiti lijek za čovjeka koji je nagazio na njihovu trpezu.Riječ je o mjestu u šumi gdje se nalazi u krug ugažena trava.Od takve nagaze čovjek može ostati i paraliziran.Vračara posjećuje to mjesto iza zalaska Sunca noseći darove za samodive.Pošto prekrije krug stručcima bosiljka, čubra, zdravca, pšenice i šećera ona prostire čistu bijelu krpu i na nju reda tri kolača prelivena medom i posudu sa skuhanim hošafom.

Opasni živak

Živak je mitološko biće koje se prema vjerovanju sa Balkana može magijom uputiti ka nekom čovjeku.On, navodno, zna kuda i u koju će kuću da uđe, na koje je lice poslat i poznaje ga.U Bugarskoj kao i u Rumuniji ovo vračanje je vrlo poznato.U Bugarskoj se ovakvim načinom vračanja najviše bave hodže i vračare.

Vračara koja želi uputiti na nekog živaka odnosi živu do ulaznih vrata svog neprijatelja i tu baje.Interesantno je da se upravo na pragu baje i za kontra-magiju tojest da se otjera živak od kuće.To se radi sa dvije igle.U onim situacija kada mora istjerati živaka iz čovjeka bugarska vračara izgovara ovu bajalicu:

Živače, junače,
ti si živak, pa si junak,
pa možeš vodenicu da ustaviš,
drvo, kamen da oboriš,
i čovjeka da umoriš.

Čudotvorna boljka došla,
čudotvorni ljudi traže...
Legba

PostPostano: pet svi 15, 2009 11:49 am Citiraj i odgovori[Vrh]

Urok je prema kazivanju vračara prije svega dječija bolest pošto su ona zbog svoje čistote i ljepote najviše podložna uricanju.Nekad je ono iz velike ljubavi i divljenja, nekad iz zlobe, a često i sasvim slučajno.Teško je reći odakle tačno potječe vjerovanje u volšebnu moć ljudskih očiju ali pouzdano se zna da su je proširili i popularizirali Turci dolaskom na Balkan.I danas balkanske zemlje u kojima su se Turci najviše zadržali poput Rumunije, Bugarske, Srbije, Bosne... vrve od raznih mađijskih vjerovanja u uroke, čarolije, bajanja, salivanja olova, gašenja ugljevlja...Dakako da su neka od njih već postojala, no, turski utjecaj je neupitan i neuništiv.

Moć konjske potkovice

Iako se najviše mogu ureći mala djeca, uroku su također podložne lijepe djevojke ili mladenke ali i mladići.Zlu moć uricanja čovjek zadobiva u najranijim danima života tojest ako se kao beba odbije od sise pa nakon nekog vremena opet podoji.Protiv loših očiju "ot bči" baba Petra gasi ugljen na način da dozna ime krivca tojest urokljivca.

U panicu (posudu) sa izvorskom vodom u koju je stavili biljeg bolesnika ona baca živo ugljenje prateći tu radnju krštenjem vode desnom rukom i navodeći imena eventualnih sumnjivaca.Koji od bačenih ugljenova "uhvati" za biljeg otkriva ime krivca.Kad to sazna, vračara je obavila teži dio obreda, sada zagrije konjsku potkovicu na vatri i baci je u panicu sa ugljenom.Pošto i na taj način zagasi vodu njome umije oči urečenoj osobi i malo je poprska po odjeći.Dobro je da urečeni popije tri puta po malo vode.

Obično obred gašenja ugljena kod bugarskih vračara prate određena bajanja u vidu kletva koja imaju za cilj kažnjavanje krivca pa se mogu čuti kletvene basme poput:" Da joj kosa otpadne, da mu nokti otpadnu...".

U pustu goru Tililejsku...

Protiv uroka vračara veže čvor na čumberu i počinje da mjeri od lakta i palca.Ako iziđe duže nego što treba to joj je pouzdan znak da je urok u pitanju.Vračara baje sve dok se čumber ne skrati i iziđe tačna mjera.Tada je posve sigurna da su uroci nestali.Nakon toga, uvije čumber u krug, pljune tri puta u njega a za njom i bolesnik.Tada čumber baci preko bolesnikovih grudi za leđa mu i baje:

Oh, da ode u pustu goru Tililejsku,

gdje pas ne laje, gdje pijetao ne kukuriče!".
Legba

PostPostano: uto svi 19, 2009 9:36 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Kod bugarski vračara osim običnog uroka na čovjeka može pakosno djelovati i jedna druga vrsta uricanja izazvana čuđenjem te se ono zato i naziva počud.Dok urok može biti izazvan divljenjem, ljubavlju ili mržnjom počud izaziva samo situacija kada se neko začudi ili iznenadi nekom stanju koje je zatekao ili vidio.

Da vračara utvrdi da li je neko obolio zbog počuda ona vrši gatanje sa krstićem napravljenim od crnog gloga kojeg stavi u panicu sa vodom.Ako krstić krene nalijevo – nije dobro, a ako u suprotnom smjeru onda je znak dobar.
Nakon što utvrdi bolesnikovo stanje uzima keremidu ili crijep i tri komadića kruha pa njima tare bolesnika od jednog uha preko čela do onog drugog govoreći:

Sestrice dobrice
pozdravljam te.

Drugim komadićem kruha čini iste pokrete ali mjenjajući djelomično basmu:

Sestrice dobrice
da odeš na strune violine.

Najzad, sa trećim bajanjem govori:

Sestrice dobrice,
da ideš po planini, po gori, po vodi.

Umjesto ovakvog načina vračara umije gasiti pet ugljenova nan nekom raskršću tako da prva dva namjeni za urok a ostala tri za počud.Utvrdi li da je zlo uzrokovao počud ona baje:

Od dolje ide čudan čovjek,
i nosi čudnu sjekiru,
te ode u čudnu goru,
pa odsječe čudno drvo,
odnese ga na čudnu njivu,
pa napravi čudnu mandru,
i sakupi čudno stado,
pa pomuze čudno stado,
pa podsiri čudne sireve.
Onda uze čudan čovjek,
čudne sireve pa ih odnese
ma čudan pazar te uze čudne pare,
od čudna pazara.
Sa čudna pazara ode
u pustu goru....
Legba

PostPostano: pet lip 05, 2009 9:04 am Citiraj i odgovori[Vrh]

Koliko je kršćanstvo bilo nemoćno da istrijebi stare, paganske običaje najbolje svjedoče mnogi elementi koji ga prožimaju.Oni isti bogovi protiv kojih je Crkva neumoljivo nasrtala zaogrnuli su svetačke plašteve a drevne svetkovine transformisale se u Božić, Uskrs...Na taj način pagastvo je preživjelo dokazujući svoju nadmoć.U bugarskoj magijskoj tradiciji dva praznika imaju neobične mađijske osobine – Jurjevo (6.maj) te Ivandan.Uoči njih, prema narodnom vjerovanju, priroda poprimi čarobne osobine i otvori vrata svijeta duhova.Zato Jurjevo i Ivandan slove kao najidealniji praznici za razna mađijanja i bajanja jasno odajući svoje neizbrisive paganske korijene.

U narodu ima mnogo vjerovanja koja se tiče Ivandana, većina od njih ima u sebi magijsku narav.Ivandan kao i Jurjevo prvenstveno su praznici koji slave balkanske vještice i vračare.Stoga ne propuštaju svoju priliku da u tim noćima magije naprave svoje obrede i čaranja.Na cijelom Balkanu vjeruje se kako one tada gole jašu metlu, negdje se spominje vratilo ili stap za mlijeko, i prelaze preko tuđih njiva i livada „obirući“ sav urod sa njih.Također, ne propuštaju priliku ni da pokupe rosu u ranu zoru i na takav način priskrbe sebi magijske moći za ostatak godine.

Na Ivandan se događaju, prema narodnom kazivanju, čudesne pojave.Naime, Sunce poludi a nebeska svjetlost mjenja svoju jačinu i intezitet.Uoči praznika, na samu ponoć, otvori se nebo i događaju se čudesne stvari.Navodno, zvijezde tada silaze na zemlju kako bi se okupale u morskim valovima.Silaskom na zemlju prospu magičnu snagu i moć po cvijeću i bilju pa ih time učine ljekovitim.

Seoske vračare takozvane bajalice na ovaj dan beru razno bilje.Ubranih travki mora biti tačno 77 i još jedna ali samo pola neke biljke.Ona služi bajalicama za liječenje nepoznate bolesti, ona koja nema ime.Smatra se da noć uoči Ivandana ima neobično jaku moć, posebno iscjeliteljsku, koja sa prvim zracima izlazećeg Sunca nestane.Međutim, ne nestane odmah sva podarena snaga, zadrži se i preko dana, uglavnom do samog podneva.Zbog toga stare Bugarke posebnu pažnju usmjere ka traženju određenih, magičnih travki koje se u narodu kategorišu posebnim nazivima poput „zmajevite“, „samodivske“, „vjetrovite“...Jedna od njih je i biljka zvana razkovniče.U Bugarskoj se njoj pridaje moć da otključa sve što je zaključano ali i da izlječi teške, neizlječive bolesti.
anabel

PostPostano: uto tra 13, 2010 7:25 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

dali mi netko moze odgovoriti, sta znaci ""zapis crnog petra"", kao i u kojim prilikama se radi crna magija ukljucivanjem-vezivanjem omadjijane osobe za svecenika-popa, te kako isto u tom slucaju djeluje na omadjijanu osobu na duzi period kao i na svecenika, tj. na sve one koji su omadjijani.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku
Tormentor
Site Admin
Site Admin

PostPostano: sub tra 17, 2010 4:07 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Kolko znam crni petar je covjek koji se karakterizira kao totalna suprotnost svetom Nikoli ... Javlja se pocetkom 15 stoljeca kao sretstvo plašenja zločeste djece !

dakle Zapis Crnog Petra hmmm .... ko bi znao .... gdje si to cula , na sta se to odnosi ...
.......

Zbog čega te zanimaju ona pitanja o crnoj magiji ...?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM
anabel

PostPostano: sub tra 17, 2010 7:15 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

cula sam da postoji ""zapis crnog petra"" ali neznam na sta se odnosi , tj. koje znacenje ima i zbog toga sam postavila pitanje sa nadom da mozda netko zna odgovor.

Ovaj tvoj odgovor malo me iznenadio, znam da kao suprotnost sv. Nikoli je bio i ostao Krampus ili tako nesto, iskreno receno za -- crni petar nisam cula.

zanima me , posto nisam nasla nigdje odgovor, u vezi """vezivanja"""" i svecenika - iako sam cula da se postoje takvi ritual , te sam upravo zbog toga i postavila pitanje sa nadom da mozda netko zna vise o istome - tj. koja mu moze biti funkcija s obzirom na osobu kojoj se radi magija vezivanja za svecenika.
Legba

PostPostano: sub kol 28, 2010 4:27 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

U ljubavnoj magijih naših balkanskih prostora uvriježeno je mišljenje da se čarke najbolje prave a samim time i "primaju" uoči mladog petka. Ovaj dan je posvećen božici ljubavi Veneri pa time, uz kombinaciju sa Mjesecom, čini najbolji trenutak za zauzdavanja nečijeg srca.

Nekada u prošlosti kad djevojku momak ostavi ona bi se u samu ponoć, uoči mladog petka, svukla do gole kože i uhvatila za stablo šljive tresući ga i pri tome govoreći: "Kako se ova šljiva drma, tako i N. ne imao mira!".

To ponovi tri puta a onda potrči u kuću, stane pod otvoren odžak i govori: "Crni pijevče iz odžaka, idi, dragom mom nevjernom; ako pije neka ne pije, ako jede neka ne jede, ako spava ne zaspao niti mira imao dok se meni ne vrati!.

Slično čaranje obavlja i momak, posebno u situaciji kada djevojka koja mu se dopada ne uzvraća na njegove osjećaje. On se isto tako skine na golo i stane pod odžak pa imenom zazove djevojku koju voli. Vjeruje se da će se ona sama ubrzo pojaviti na njegovim vratima
Sandra

PostPostano: pon pro 06, 2010 12:46 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Vlastoručno nožićem ubrati imelu. Po branju odmah čuvati u neprozirnoj vrečici sakrivenu od pogleda. Osušiti. Stucati u prah. Od toga uzeti jedan prstohvat i staviti u malu bijelu vrečicu te staviti ispod jastuka.

Ovaj ritual za buđenje strasti bi trebao početi odmah djelovati.
talimani
Gost

PostPostano: pon kol 27, 2012 9:14 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Sve probleme vezane za crnu magiju tj.uticaj negativne energije mogu se resiti ili ublaziti talismanima i ritualima koji se rade u zavisnosti od problema pojedinca.veoma je bitno da su ljudi realni u svojim zahtevim.Za vise informacije mozete pisati na mail magijatalismani@gmail.com
Gost

PostPostano: pon kol 27, 2012 10:20 pm Citiraj i odgovori[Vrh]

Ma da, ne pricaj gluposti. Kakvi talismani, pa da tako pomazu ne bi ih morao reklamirat hahahah
Prethodni postovi:      
Započni novu temu Odgovori na temu   

Forum(o)Bir:   

Sljedeća tema
Prethodna tema
Ne možeš otvarati nove teme.
Možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.